+48 668050670 kontakt@tgpolska.com

Mobilne prefabrykowane hale łukowe

Każda hala łukowa TG Buildings jest nietrwale związana z gruntem i w pełni przestawna. Udzielona gwarancja obowiązuje nawet przy demontażu i powtórnym montażu hali.

Dlaczego hale są mobilne?

Samonośne hale łukowe systemu TG Buildings nie są budynkami. To prefabrykowane budowle przystosowane do posadowienia bez fundamentów i nietrwale związane z gruntem. Aspekty formalno-prawne hal łukowych oraz kwestie konstrukcyjne posadowienia są opisane na stronie tgbuildings.com i można zapoznać się z nimi klikając na link z interesującym zagadnieniem.

Wielokrotny montaż i demontaż hali łukowej

Poniżej zaś przedstawimy możliwość demontowania i przenoszenia hali z miejsca na miejsce, bez użycia ciężkiego sprzętu (dźwigu), bez zniszczenia elementów paneli i bez utraty gwarancji. Taką możliwość na polskim rynku – wśród hal nie tylko łukowych – oferuje wyłącznie TG Buildings.

Historia pewnej hali łukowej.

Przykładem kilkukrotnych przenosin: demontażu i montażu hali łukowej, jest pewnej hala zmontowana pierwotnie w 2005 roku.  Służyła jako warsztat naprawczy sprzętu budowlanego na zapleczu budowy jednej z autostrad w Północnej Polsce.

Hale łukowe TG Buildings - lekka prefabrykowana hala łukowa zmontowana na asfaltowym placu jako łukowy warsztat maszyn / pojazdów budowy autostrady.

Po 4 latach została zdemontowana i przeniesiona do Polski centralnej.  Po powtórnym montażu, przez 4 kolejne sezony nadal spełniała rolę warsztatu mechanicznego na zapleczu budowy.

Hale łukowe TG Buildings - lekka prefabrykowana hala łukowa (drugi montaż) jako łukowy warsztat maszyn / pojazdów budowy autostrady.

Zdemontowana w 2013 roku, zmagazynowana przeleżała kolejne lata do 2017 roku, kiedy trafiła na południowy wschód kraju. Tam po raz trzeci dokonano jej montażu.

Hale łukowe TG Buildings - lekka prefabrykowana hala łukowa podczas montażu z paneli łukowych na blachownicach jako łukowy dach warsztatu maszyn / pojazdów bazy sprzętowej.
Hale łukowe TG Buildings - lekka prefabrykowana hala łukowa w trakcie montażu na blachownicach jako łukowy dach warsztatu maszyn / pojazdów bazy sprzętowej.

Zmieniła się jednak jej koncepcja. Budowla nie jest już halą łukową posadowionej na utwardzonym placu.  Stanowi prefabrykowany, samonośny dach łukowy na blachownicach o wysokości 2m, spełniających rolę pionowych ścian.

Hale łukowe TG Buildings - lekka prefabrykowana hala łukowa zmontowana na blachownicach jako łukowy dach warsztatu maszyn / pojazdów bazy sprzętowej. Hala została ocieplona natryskiem pianki PUR.

Hala prefabrykowana została dostarczona klientowi w 2005 roku. Pomimo tego, iż była trzykrotnie montowana (dwa razy jako hala łukowa i raz jako dach łukowy) cały czas obowiązuje okres 25 letniej gwarancji na halę. Do 2017 roku upłynęło 12 lat, a więc łuki hali mają przed sobą kolejne 13 lat gwarancji.

Materiał hal łukowych z 25 letnią gwarancją na korozję

Należy rozpocząć od przywołania faktu, iż wszystkie hale łukowe TG Buildings są wyprodukowane z blachy stalowej Galvalume® lub Aluzinc® klasy S350GD+AZ pokrytej warstwą aluminiowo-cynkową (zwaną alucynkiem). Oznacza to  blachę, która nie jest ocynkowana i pomalowana powłoką malarską, lecz pokryta mieszanką cynku, aluminium i krzemu (55% aluminium, 43,4% cynku, 1,6% krzemu) w procesie hutniczym.

Materiał taki nie starzeje się tak jak powłoki cynkowe:

  • aluminum zapewnia doskonałą ochronę antykorozyjną dzięki temu, że powłoka aluminiowa działa jak bariera;
  • cynk zapewnia katodową ochronę blachy, tzn. ochronę w miejscach przecięcia, oraz powstawania rys;
  • krzem używany jest w celu zapewnienia właściwej reakcji między blachą a powłoką, charakteryzującą się dzięki temu twardością, dużą przyczepnością i dobrymi właściwościami przy formowaniu blachy.

Przy oddziaływaniu na blachę wilgoci tworzy się tzw. element galwaniczny, powodujący, że cynk przemieszcza się i chroni przed korozją odsłoniętą stal. Blacha tak powlekana jest 2-6 razy trwalsza i wytrzymalsza od ocynkowanej / malowanej.

Hale łukowe TG Buildings nie nagrzewają się podczas upałów ponieważ alucynk odbija ponad 83% promieniowania słonecznego.

Starzenie się hali łukowej po latach użytkowania.

Hale łukowe TG Buildings - lekka prefabrykowana hala łukowa w elementach. Elementy hali zdemontowane po raz drugi, przygotowane do montażu po raz trzeci jako lekki dach łukowy na blachownicach.

Na zdjęciu wykonanym w 2017 roku widać jak zachowuje się powłoka. Podczas montażu – na widocznych łukach – zakład paneli został złożony odwrotnie niż poprzednio, dzięki czemu widać, że po upływie czasu jedynie zszarzało aluminium wystawione na działanie czynników atmosferycznych.

To wszystko co można zaobserwować po 12 latach – powłoka jest jednolicie nieco bardziej szara niż nowa blacha, widać ślad po butylowej uszczelce między panelami i brud na zewnętrznej powłoce. Nie ma degradacji materiału, korozji,  ani nierównomiernego starzenia się blachy alucynkowej.

Prefabrykowana, samonośna hala łukowa - powłoka alucynk lekkiej hali łukowej po 12 latach ekspozycji zmontowana po raz trzeci jako lekki dach łukowy na blachownicach.